Taras z drewna – jak zapewnić właściwą ochronę przed mrozem?
Najlepszą metodą pozwalającą na zabezpieczenie drewnianego parkietu przed deszczem, śniegiem i mrozem jest olejowanie. Zabieg należy przeprowadzać na czystym i suchym drewnie. Co istotne, przed przystąpieniem do olejowania trzeba usunąć warstwę farby lub lakieru. W tym celu deski należy przeszlifować papierem ściernym i odpylić tak, aby drobinki drewna i pozostałości farby lub lakieru nie dostały się pod warstwę oleju.
Jak sprawdzić, czy deski na tarasie zostały dobrze pokryte olejem? Wystarczy przeprowadzić test z użyciem niewielkiej ilości wody. Jeśli rozlana na zaolejowaną powierzchnię nie wsiąknie w drewno – taras został właściwie zabezpieczony. W przeciwnym wypadku należy nanieść dodatkową warstwę preparatu.
Przykrywanie tarasu na zimę
Jednym z rozwiązań wartych uwagi jest przykrywanie tarasu. W tym celu najczęściej używa się grubej folii ogrodniczej lub plandeki. Warto dokładnie okryć nie tylko górną powierzchnię tarasu, ale także boki. Taki zabieg ograniczy przedostawanie się wilgoci, a tym samym zminimalizuje ryzyko uszkodzeń.
Inną, nieco droższą opcję stanowią specjalne panele z technorattanu lub z wikliny. Można również rozważyć zamontowanie nad tarasem markizy lub zadaszenia.
Nawet jeśli wykorzystasz metody zabezpieczające, rozejrzyj się za łatwymi w pielęgnacji meblami – przeczytaj opinie klientów Salonów Agata na gazetasenior.pl, aby dowiedzieć się, które są najbardziej odporne na niepogodę.
Konserwacja i zabezpieczenie tarasu betonowego
Po kilku latach użytkowania betonowej nawierzchni tarasowej mogą się pojawić drobne ubytki i wyszczerbienia. Właśnie w nich gromadzi się woda deszczowa, która w ujemnej temperaturze zamarza i niszczy strukturę betonowego tarasu, balkonu, podjazdu czy schodów zewnętrznych. Z tego powodu jesienią, jeszcze przed nadejściem mrozów, warto dokonać niezbędnych napraw. Najlepiej zaopatrzyć się w gotową zaprawę cementową z dodatkiem żywicy syntetycznej.