Pipeta – najważniejsze informacje
Pipeta laikowi kojarzy się głównie z jednorazowymi tanimi pipetami, które można kupić za grosze w aptekach, drogeriach i innych miejscach. Ewentualnie z plastikową rurką z gumową końcówką. Oba te rodzaje są świetne do domowych zastosowań, czy nawet podawania syropu dzieciom, czy zwierzakom, jednak są to urządzenia różniące się od profesjonalnych akcesoriów. Nie da się nimi przenosić idealnie wymierzonych ilości substancji, jak i ciężko o zachowanie ich sterylności. A takie właśnie są potrzeby profesjonalnego ich użycia.
Profesjonalne laboratoria chemiczne zajmujące się szerokim wachlarzem prac, stawiają raczej na pipety dające możliwości idealnego pomiaru, jak i takie, które bez problemu poddadzą się sterylizacji.
Pipety zmiennopojemnościowe jako podstawa precyzyjnych prac
Jak sama nazwa na to wskazuje, pipeta zmiennopojemnościowa to narzędzie laboratoryjne, które pozwala na ustawienia jej pojemności w dużym zakresie. Zazwyczaj są to niezwykle precyzyjne urządzenia pozwalające na pobieranie próbek o objętości nawet kilku mikrolitrów. Jest to idealna miarka potrzebna w przenoszeniu niewielkich ilości substancji na szkło laboratoryjne. Ponadto do różnego rodzaju pipet można dokupić także odpowiednie końcówki ułatwiające i umożliwiające pracę z różnego rodzaju materiałami i substancjami.
Wspomniana już wcześniej możliwość sterylizacji to jedna z podstawowych opcji, jaką musi posiadać każde narzędzie laboratoryjne i pipeta nie jest tu wyjątkiem. Nowoczesne pipety zmiennopojemnościowe, wykonane z najwyższej jakości tworzywa sztucznego bez problemu można sterylizować parą w odpowiednich urządzeniach, stosowanych w tym celu w profesjonalnych placówkach.