Ogólnopolskie uroczystości ku czci gen. J. H. Dąbrowskiego i ku pamięci św. Jana Pawła II

Święto Wojska Polskiego oraz wszystkie rocznice bitew, Powstań Narodowych i wojen toczonych przez Polskę przypominają nam niezmiennie o dzielnych polskich żołnierzach, którzy w przeszłości walczyli o naszą wolność i niepodległość. Wyjątkowe miejsce w tym szeregu zajmuje legendarny założyciel Legionów Polskich we Włoszech gen. dyw. Jan Henryk Dąbrowski (1755-1818), który jesienią 1806 r. był również twórcą pierwszej w dziejach oręża polskiego formacji wojskowej noszącej nazwę „Wojsko Polskie”, na czele którego w styczniu 1807 r. wyruszył z Bydgoszczy na Pomorze, aby odbić ten region z rąk pruskich. W tym roku, gen. Dąbrowski odebrał wyrazy szacunku w sposób szczególny – 2 sierpnia 2020 r., czyli w dniu 265 rocznicy jego urodzin, w 8 miejscowościach w Polsce odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne wzorowane na podobnych, zorganizowanych niegdyś przez św. Jana Pawła II.

Aby dowiedzieć się, co łączyło papieża Polaka z bohaterem naszego Hymnu Narodowego należy przenieść się myślami do Pierzchowca – małej wioski (obecnie przysiółka wsi Pierzchów) położonej nieopodal Krakowa, w Gminie Gdów. Początek tej historii sięga 2 sierpnia 1755 r., gdy to, w pierzchowieckim dworze przyszedł na świat Jan Henryk Dąbrowski. W 1872 r., dla upamiętnia tego wydarzenia, na miejscu wspomnianego dworu wzniesiono okazały pomnik, który stoi tam do dziś. To właśnie przed ten pomnik, latem 1949 r. wielokrotnie przychodził wraz z dziećmi i młodzieżą młody ksiądz Karol Wojtyła, podówczas wikary w wiejskiej parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici obejmującej Pierzchowiec. Wg wspomnień naocznych świadków, podczas wizyt przed pomnikiem, przynajmniej dwukrotnie ksiądz Wojtyła poprowadził skromne uroczystości ku czci gen. J. H. Dąbrowskiego.

Wspomniany epizod z życia św. Jana Pawła II, całkowicie dotąd nieznany, odkrył, zbadał i wydobył na światło dzienne piszący te słowa Adam W. Gorycki (więcej na ten temat w artykule na portalu Muzeum w Winnej Górze: http://dabrowski-winnagora.pl/?p=803 ). Okazją była, przypadająca w tym roku 100 rocznica urodzin Ojca Świętego. Natchnęła mnie ona również do tego, aby zainicjować i współorganizować wspomniane na wstępie uroczystości w 8 miejscowościach. Nie był to, zresztą, pierwszy raz, gdy porwałem się na tak duże przedsięwzięcie, albowiem już w 2016 r. miałem honor uczcić jednocześnie w 10 miejscowościach w Małopolsce pamięć jeszcze jednego wybitnego polskiego dowódcę z czasów napoleońskich, który również walczył o Pomorze w 1807 r. – gen. dyw. Michała Sokolnickiego (1760-1816) z okazji przypadającej podówczas 200 rocznicy jego śmierci, a znów, w 2018 r. miałem zaszczyt zorganizować jednocześnie w 16 miejscowościach położonych w Małopolsce, Ziemi Sieradzkiej i na Mazowszu skromne uroczystości ku czci generała Dąbrowskiego z okazji przypadającej podówczas 200 rocznicy jego śmierci.

Natomiast, wyjątkowość tegorocznych uroczystości miała polegać na tym, iż obmyśliłem je, z jednej strony, jako hołd dla gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, a z drugiej strony, jako wyraz szacunku dla Jana Pawła II, który takiej postawy wobec generała Dąbrowskiego uczył nas w 1949 r. w Pierzchowcu. Stąd też, każda z zaproponowanych przeze mnie 8 uroczystości była wzorowana na uroczystościach księdza Karola Wojtyły, czyli, każda odbyła się przed pomnikiem lub tablicą upamiętniającą gen. Dąbrowskiego i w jej skład wchodziło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, opowieść o bohaterskim życiu gen. Dąbrowskiego i modlitwa w jego intencji poprowadzona przez duchownego. Ponadto, wszystkie odbyły się w niewielkich, góra kilkudziesięcioosobowych składach i przy minimalnym udziale pocztów sztandarowych oraz bez składania wieńców (co najwyżej skromnych wiązanek kwiatów) za czym przemawiał fakt, iż uroczystości księdza Wojtyły także były kameralne, bez sztandarów i wieńców. Natomiast, jedynym elementem uroczystości, który zaproponowałem od siebie, były ustawione obok pomników flagi papieskie (biało-żółte) i polskie (biało-czerwone) symbolizujące papieża Jana Pawła II i generała Dąbrowskiego.

Należy jednak podkreślić, że mimo przyjęcia jednolitej konwencji, wszystkie uroczystości, które odbyły się 2 sierpnia 2020 r. ku czci gen. Dąbrowskiego, były zróżnicowane i często ujawniały kolejne mało dotąd znane „tajemnice” i przez to, były również bardzo ciekawe i pouczające i dlatego, warto przyjrzeć się każdej z nich z osobna. W Biłgoraju (woj. lubelskie) głównym organizatorem był miejscowy nauczyciel i wiceprezes Oddziału PTTK Andrzej Czacharowski, który przybliżył dla zebranych pod pomnikiem gen. Dąbrowskiego historię tego monumentu i zwrócił uwagę, że jest to najstarszy w Polsce pomnik wzniesiony ku czci Bohatera naszego Hymnu i że został zbudowany w 1820 r., a zatem, w tym roku przypada 200 rocznica jego ufundowania. Modlitwę w intencji gen. J. H. Dąbrowskiego poprowadził proboszcz parafii św. Jerzego w Biłgoraju ksiądz kan. hon. Stanisław Budzyński, a wśród uczestników znalazła się posłanka na Sejm RP Beata Strzałka, burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego Piotr Flor, pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Tomasz Brytan, członkowie PTTK, a także biłgorajscy Skauci Europy, którzy zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, a także przedstawili dla zebranych biografię gen. Dąbrowskiego i opowiedzieli o uroczystościach zorganizowanych przez księdza Wojtyłę w 1949 r. w Pierzchowcu.

W uroczystości w Bydgoszczy udział wzięła grupka bibliotekarzy i działaczy kulturalnych oraz trzech członków Rady Miasta Bydgoszczy, a w tym Robert Kufel, który był głównym organizatorem, oraz wiceprzewodniczący Rady Lech Zagłoba-Zygler, który reprezentował prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego i wygłosił przemowę na temat gen. J. H. Dąbrowskiego i podkreślił wagę wyzwolenia Bydgoszczy przez Generała podczas Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 r., które upamiętnia bydgoski pomnik. O uroczystościach księdza Wojtyły w Pierzchowcu opowiedział, oraz modlitwę w intencji Generała poprowadził wikariusz Parafii Wojskowej NMP Królowej Pokoju w Bydgoszczy ksiądz mjr Andrzej Migała, natomiast wartę honorową przy pomniku sprawowali żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej.

Obchody w Jedlni pod Radomiem (Gmina Pionki, woj. mazowieckie) rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji gen. J. H. Dąbrowskiego celebrowana w miejscowym kościele św. Mikołaja przez proboszcza ks. kan. Janusza Smerdę. Następnie uczestnicy oddali cześć Generałowi przed pomnikiem, który został odsłonięty w zeszłym roku z okazji 210 rocznicy stacjonowania gen. Dąbrowskiego w Jedlni. Warto dodać, że głównym fundatorem owego pomnika, jak i organizatorem tegorocznej uroczystości była Parafia w Jedlni (więcej na ten temat na portalu Muzeum w Winnej Górze: http://dabrowski-winnagora.pl/?p=568 ). Wartę przy pomniku zaciągnęły harcerki ZHR z 5 Pionkowskiej Leśnej Drużyny Harcerek „Dąbrowa” im. Wandy Kojro, a wśród uczestników znalazł się m.in. znany literat, scenarzysta i prezes Stowarzyszenia Jedlnia Wojciech Pestka, a także przedstawiciele organizacji społecznych z terenu Gminy Pionki.

W leżącej nieopodal Tczewa wiosce Narkowy (Gmina Subkowy, pow. tczewski, woj. pomorskie) uroczystość zorganizował Urząd Gminy i Parafia św. Stanisława BM w Subkowach. Gospodarzem uroczystości był przewodniczący Rady Gminy Jacek Lisewski, który opowiedział dla zebranych o spotkaniach księdza Wojtyły w 1949 r. przed pomnikiem w Pierzchowcu, zaś modlitwę poprowadził proboszcz subkowski ks. kan. Feliks Kamecki. Wartę przy pomniku zaciągnęli strażacy z OSP w Subkowach, a wśród uczestników znaleźli się sołtys i mieszkańcy wsi Narkowy oraz goście przybyli z całego regionu, a w tym wiceprezes Fundacji Napoleona Wojciech Mienik z Gdańska, były poseł na Sejm RP (obecnie radny powiatu tczewskiego) Jan Kulas z Tczewa, członek Stowarzyszenia Nasz Gdańsk Józef Kubicki z Gdańska, oraz Wojciech Myśliński – właściciel słynnego pałacu Finckensteinów w Kamieńcu (Gmina Susz, woj. warmińsko-mazurskie), w którym w 1807 r. mieszkali przez kilka tygodni Napoleon Bonaparte i Maria Walewska. Najliczebniejszą grupę przyjezdnych stanowili członkowie tczewskiego Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pod wodzą prezesa Tomasza Jagielskiego, który podczas uroczystości przedstawił sylwetkę gen. J. H. Dąbrowskiego i przypomniał, że to właśnie ze wsi Narkowy Generał pomaszerował w lutym 1807 r. prosto na krwawą bitwę o Tczew, podczas której został ciężko ranny, a mimo to, odbił miasto z rąk wroga i otworzył drogę do odbicia Gdańska.

DCIM100MEDIADJI_0355.JPG

Szczególną wymowę miała uroczystość przed pomnikiem w Pierzchowcu (Gmina Gdów, pow. wielicki, woj. małopolskie) przed którym, niegdyś, pamięć generała Dąbrowskiego uczcił wikary z Niegowici ksiądz Karol Wojtyła. O wydarzeniach sprzed 71 lat opowiedziała dla zebranych Edyta Trojańska-Urbanik z Urzędu Gminy Gdów, który był organizerem obchodów. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy i władze Gminy Gdów na czele z wójtem Zbigniewem Wojasem, a także trzy poczty sztandarowe z Pierzchowa – Koła Gospodyń Wiejskich, OSP i Szkoły Podstawowej, w której, w roku szkolnym 1948/1949 uczył religii ksiądz Karol Wojtyła i która obecnie nosi im. gen. J. H. Dąbrowskiego. Modlitwę w intencji Generała poprowadził ksiądz Grzegorz Bularz, który również jest wikarym w Niegowici i mieszka w zachowanej do dziś zabytkowej wikarówce, w której w l. 1948-1949 mieszkał przyszły papież.

Na uroczystości w Pierzchowcu nie zabrakło także elementów artystycznych, poczynając od recytacji przez uczniów SP w Pierzchowie wierszy dedykowanych gen. J. H. Dąbrowskiemu autorstwa miejscowej poetki ludowej Stanisławy Michałek, która w 1949 r. uczestniczyła w zorganizowanych przez księdza Wojtyłę uroczystościach przed pomnikiem pierzchowieckim, a skończywszy na piosenkach poświęconych gen. Dąbrowskiemu, które wykonała Grupa Śpiewacza z Pierzchowa nosząca na cześć Generała miano „Dąbrowszczanki”. Na koniec uroczystości na uczestników czekał słodki poczęstunek przygotowany przez wspomniane KGW w Pierzchowie. Warto także dodać, że następnego dnia, obok pomnika w Pierzchowcu zamontowano nową tablicę informacyjną, uzupełnioną o wiadomości na temat spotkań przed pomnikiem zorganizowanych przez księdza Wojtyłę w 1949 roku.

Symboliczne znaczenie miała również uroczystość w podwarszawskiej wsi Pilaszków (Gmina Ożarów Mazowiecki, woj. mazowieckie), w której w czerwcu 1794 r. płk J. H. Dąbrowski otrzymał od Naczelnika Tadeusza Kościuszki nominację na generała. W rolę organizatora wcielił się piszący te słowa Adam W. Gorycki, o uroczystościach księdza Wojtyły w Pierzchowcu opowiedział oraz modlitwę w intencji Generała poprowadził wikariusz Parafii NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie ks. Mariusz Zakrzewski SAC, a wśród uczestników znaleźli się działacze społeczni z ziemi ożarowskiej oraz radna powiatu warszawskiego zachodniego Stanisława Milej-Misztal. Uroczystość poprowadził wieloletni wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie i dawny burmistrz Ożarowa Kazimierz Stachurski, który wygłosił odczyt na temat gen. Dąbrowskiego, a także opowiedział o historii pilaszkowskiego pomnika, który, pod względem artystycznym jest jednym z najlepszych pomników gen. Dąbrowskiego w Polsce, a ponadto, jest jedynym na Mazowszu, albowiem nigdzie w tym regionie – nawet w stolicy Polski – Bohater polskiego Hymnu Narodowego nie doczekał się pomnika i to, pomimo, że własną piersią bronił Warszawy podczas oblężenia stolicy przez Prusaków i Rosjan latem 1794 roku.

Jedyna uroczystość, która 2 sierpnia 2020 r. nie odbyła się przed pomnikiem gen. Dąbrowskiego, miała miejsce w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Sierosławicach (Gmina Nowe Brzesko, pow. proszowicki, woj. małopolskie). Mowa o uroczystej Mszy św. odprawionej w intencji Ojczyzny przez biskupa kieleckiego ks. dr Jana Piotrowskiego, którą koncelebrowało trzech księży diecezjalnych, spośród których ks. kan. Piotr Szpejewski modlił się w intencji gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W liturgii uczestniczyli parafianie, a także radni pow. proszowickiego Krzysztof Ciesielski i Stanisław Mierzwa, radni Gminy i Miasta Nowego Brzeska Jan Polak i Kamil Kłoda, burmistrz Krzysztof Madejski, dwa poczty sztandarowe OSP w Śmiłowicach, oraz rolnik i społecznik Stanisław Maślanka z Sierosławic, który był pomysłodawcą i głównym motorem wmurowania w 2015 r. w owym kościele w Sierosławicach tablicy pamiątkowej ku czci gen. Dąbrowskiego z okazji 260 rocznicy jego urodzin i dla uczczenia związków rodzinnych Generała z Sierosławicami. Wobec tego, na wstępie Mszy świętej, strażacy z OSP w Śmiłowicach oraz żołnierze Wojska Polskiego z 1 Batalionu drogowo-mostowego im. gen. Romualda Traugutta w Dęblinie zaciągnęli wartę honorową przy wspomnianej tablicy, zaś samorządowcy złożyli przed nią kwiaty.

Najokazalsze i najbardziej zróżnicowane były uroczystości w Winnej Górze (Gmina Środa Wielkopolska, pow. średzki, woj. wielkopolskie), w której gen. Jan Henryk Dąbrowski spędził ostatnie lata swego życia, zmarł i jest pochowany. Głównym organizatorem była sołtys Winnej Góry Maria Pruska oraz Muzeum w Winnej Górze – Oddział Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Oprócz licznej grupy mieszkańców gminy, udział w obchodach wzięli również radni i burmistrz Środy Wielkopolskiej Piotr Mieloch, starosta średzki Ernest Iwańczuk, dawna radna woj. wielkopolskiego Mirosława Katarzyna Kaźmierczak, pracownicy Muzeum w Winnej Górze na czele z kierowniczką Lidią Haremzą, poczet sztandarowy OSP z Białego Piątkowa, oraz lokalni miłośnicy historii i regionaliści. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w winnogórskim kościele św. Michała Archanioła, w czasie której, proboszcz ks. Tomasz Kubacki wspomniał podczas kazania o skromnych uroczystościach zorganizowanych przez księdza Wojtyłę ku czci gen. Dąbrowskiego w 1949 r. w Pierzchowcu.

Po zakończeniu nabożeństwa złożono kwiaty przed sarkofagiem generała Dąbrowskiego, który stoi w bocznej kaplicy kościoła, a następnie wszyscy przemaszerowali pod pomnik stojący w parku obok pałacu Mańkowskich. Tu odbyła się druga część uroczystości, podczas której Aleksandra Rojek z Muzeum w Winnej Górze przybliżyła zebranym postać gen. Dąbrowskiego i nawiązała do uroczystości księdza Karola Wojtyły. Nie zabrakło również akcentów artystycznych – wiersze patriotyczne i na cześć gen. J. H. Dąbrowskiego wyrecytowała 6-letnia Klementyna Haremza oraz sołtys Maria Pruska. Na zakończenie, po przemowach samorządowców, część uczestników udała się do specjalnego namiotu ustawionego w parku pałacowym, aby skosztować słodkiego poczęstunku przygotowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich z Winnej Góry, zaś grupa ponad 40 osób przeszła do pałacu Mańkowskich, aby wziąć udział w okolicznościowym zwiedzaniu Muzeum w Winnej Górze, które jest obecnie jedynym w Polsce i na świecie muzeum Wielkiego Polskiego Bohatera Narodowego, a zarazem Ojca naszej współczesnej armii – gen. dyw. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Podsumowując, należy podkreślić, iż pomimo pandemii, wakacji i okresu urlopowego, wszystkie wyżej opisane uroczystości bardzo się udały i co równie ważne, stały się okazją do zastanowienia w jaki sposób można w kolejnych latach zadbać o pamięć o Generale. Stało się tak, albowiem wiele osób głęboko przyjęło do serca naukę patriotyzmu i szacunku wobec gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, której udzielił nam w 1949 r. w Pierzchowcu ksiądz Karol Wojtyła – i to jest chyba najpiękniejszy prezent, jaki mógł od nas otrzymać w setną rocznicę swoich urodzin.

TEKST: Adam W. Gorycki z Kielc – miłośnik i badacz historii Księstwa Warszawskiego oraz działacz społeczny.

FOTOGRAFIE WYKONALI: w Biłgoraju – Andrzej Czacharowski z PTTK Oddział Biłgoraj, Joanna Ferens z Regionalnego serwisu internetowego bilgoraj.com.pl, w Bydgoszczy – p. Arkadiusz, w Jedlni – Grażyna Rojek z Urzędu Gminy Pionki, w Narkowach – dh Leszek Sarkowicz z OSP w Subkowach, w Pierzchowcu – Paweł Bednarczyk, Maciej Gibała z Urzędu Gminy Gdów, Julia Jelonek i Maria Jelonek-Bankowicz z Koła Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie, w Pilaszkowie – Joanna Lubańska, Paweł Zdanowicz, w Sierosławicach – dr inż. Jan Czerwiec z Urzędu Gminy i Miasta Nowe Brzesko, w Winnej Górze – Lidia Haremza z Muzeum w Winnej Górze, Marta Machowiak z Urzędu Miejskiego w Środzie Wielkopolskiej, Anna Woźniak z OSP w Białym Piątkowie.

 

Medialne Centrum Kujaw Spółka z o.o.
ul. Piaski 9, 87-800 Włocławek

tel. 54 23-11-777
e-mail: sekretariat@tvkujawy.pl

KRS: 0000306552
NIP: 8882998854
REGON: 340462591

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close