Co to siatka cięto-ciągniona?
Stal może być poddawana obróbce. Jednym z procesów tej obróbki jest nacinanie i rozciąganie. W wyniku takiego działania powstaje siatka cięto-ciągniona, która najczęściej posiada oczka w kształcie rombów lub sześciokątów. Nacinanie i rozciąganie metalu wykonywane jest za pomocą bardzo nowoczesnych maszyn. Do produkowania siatki cięto-ciągnionej stosuje się zarówno zwykłą stal, jak i ocynkowaną, nierdzewną, kwasoodporną i wiele innych. Co ciekawe, siatki, o których mowa wywodzą się z branży przemysłu ciężkiego zupełnie innego typu niż budownictwo, mianowicie bywały elementem urządzeń przesiewających w branży wydobywczej (jako forma sit), stanowił osłonę lub obudowę maszyn. Dziś zastosowanie siatek cięto-ciągnionych jest dużo szersze.
Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej w budownictwie
Siatka cięto-ciągniona ma szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Atuty siatki to wytrzymałość, elastyczność i wszechstronność. Oto kilka zastosowań, przy których może bardzo dobrze się sprawdzić.
Zbrojenie betonu
Jednym z częstych zastosowań siatki cięto-ciągnionej jest zbrojenie betonu. Siatka jest stosowana jako wzmocnienie w betonowych elementach konstrukcyjnych, takich jak ściany, filary, stropy i fundamenty. Dzięki swojej wytrzymałości bardzo dobrze wzmacnia beton, zapobiegając jego pękaniu pod wpływem obciążeń. Kiedy beton ulega naprężeniom, siatka pomaga bowiem rozkładać te siły, zapobiegając powstawaniu pęknięć. Siatka jest łatwa w montażu i może być dostosowywana do różnych kształtów i rozmiarów elementów betonowych, zapewniając jednolite i równomierne rozłożenie wzmocnienia.
Elewacje i fasady
Wspomniana siatka z powodzeniem bywa stosowana w konstrukcjach elewacji i fasad. Pełni tutaj dwie role: zapewnia stabilność strukturalną, czyli stosowana jest, podobnie jak w przypadku zbrojeń, jako dodatkowy element wzmacniający, lub też staje się elementem dekoracyjnym. W tym drugim przypadku tworzy efektowne panele elewacyjne, praktyczne osłony przeciwsłoneczne, funkcjonalne przegrody itd. Sprawdza się też doskonale jako materiał, z którego konstruuje się tzw. sufity podwieszane.
Balustrady i ogrodzenia
Funkcjonalność, ale też cechy dekoracyjne siatki cięto-ciągnionej plasują ją wysoko na liście materiałów wykorzystywanych do produkcji balustrad i ogrodzeń. Tworzy trwałe, bezpieczne i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne na balkony i loggie oraz ogrodzenia, zarówno na terenach prywatnych, jak i przy komercyjnym wykorzystaniu budynków. Siatka może służyć również jako osłona schodów, zapobiegając przed przypadkowym wtargnięciem na nie.
Zabezpieczenia
Siatka cięto-ciągniona służyć może jako zabezpieczania dziur, okien, drzwi, otworów wentylacyjnych, przepustów kablowych, a z pewnością jeszcze wielu innych elementów budynku. Zapewnia tym samym na przykład dodatkową ochronę, zapobiegając niepożądanemu dostępowi do wnętrza budynku czy do określonych jego stref. Dodatkowo siatka cięto-ciągniona może stanowić osłonę przeciwsłoneczną przy jednoczesnym przepływie powietrza, zmniejszając nagrzewanie wnętrza budynku i redukując zużycie energii przez klimatyzację i wentylację.
Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej jest naprawdę ogromne, szczególnie gdy wziąć pod uwagę, że sam materiał może mieć pożądane właściwości dzięki użyciu metalu o określonych cechach. Dobry producent siatki cięto-ciągnionej stworzy arkusz materiału odpornego na rdzę czy kwas. Dopasuje rozmiar oczek, a nawet pomaluje siatkę proszkowo. Wspomniana siatka jest materiałem wielofunkcyjnym i coraz bardziej doceniany