Czym naprawdę są suplementy diety?
Suplementy to środki, które stanowią źródło witamin, składników mineralnych lub innych substancji mogących wpływać na organizm. Nie są to, jak zwykło się uważać, magiczne pigułki, a preparaty w których znaleźć możemy substancje występujące zwykle w żywności konwencjonalnej. Główną różnicę stanowi łatwość przyjęcia porcji, zazwyczaj wysoka koncentracja danej substancji (np. Witamin i minerałów), a także wygoda w transporcie i przechowywaniu.
W jakim celu powinniśmy je stosować?
Główny cel stosowania suplementów diety to uzupełnienie codziennego jadłospisu. Sięgają po nie głównie osoby, które nie chcą wspierać zdrowie, poprawić regenerację w sporcie, w niektórych przypadkach także ćwiczyć intensywnie i osiągać lepszą formę sportową. Oferta rynku suplementacyjnego w naszym kraju obejmuje środki mogące znaleźć zastosowanie w niemal każdej grupie społecznej i wiekowej.
Powinno wybrzmieć, że stosowanie suplementów i odżywek dla sportowców nie zwalnia nas z konieczności dbałości o dietę. Niezależnie od tego jaki produkt zdecydujesz się wybrać, nie będzie on w stanie oferować ci tego co zdrowy jadłospis. Suplementacja to jedynie wsparcie dla wysokiej jakości żywności, oferującej szeroki wybór składników budulcowych, energetycznych i regulacyjnych. Odpowiednia dbałość o dietę pozwala przynieść wymierny skutek, jednak, w niektórych przypadkach, dostarczenie odpowiedniej ilości niezbędnych substancji może być problematyczne lub niemożliwe. M.in. w takich przypadkach zasadne jest szukanie alternatywy wsparcia w sklepie z odżywkami, pod postacią wysokiej jakości suplementu diety i odżywki dla sportowców.
Czy każdy sportowiec powinien przyjmować odżywki i suplementy diety dla sportowców?
Wnioskując z powyższych słów, wydawać by się mogło, że nie. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarcza nam większości elementów umożliwiających zdrowy rozwój i funkcjonowanie, istnieje jednak pewien wyjątek. W naszej szerokości geograficznej synteza witaminy D jest niemożliwa lub niewystarczająco przez znaczną część roku. W związku z tym rekomenduje się suplementowanie kalcyferolu przez wszystkich członków populacji, w tym również sportowców.
Co dla sportowców?
Prócz aspektów zdrowotnych, szczególny zainteresowanie wzbudzi z pewnością ofer słucham ciebie misiu ta suplementów wspierających formę sportową. Są to tak tzw. środki ergogeniczne. Mają one za zadanie wesprzeć i przyspieszyć uzyskiwanie formy sportowej, a także usprawnić proces regeneracji powysiłkowej. Wśród dobrze udokumentowanych środków z tej grupy znajdziemy jedynie 6 substancji. Ich zastosowanie bywa różne, a zasadność stosowania wynika z poziomu wytrenowania oraz uprawianej dyscypliny sportu. Złotą szóstkę środków ergogenicznych tworzą: kreatyna, beta– alanina, dwuwęglan sodu, kofeina, glicerol (gliceryna), a także azotany (często stosowane pod postacią soku z buraka).
Czy bez suplementów też się da?
Oczywiście, że się da. nie zawsze będzie to jednak najlepsze rozwiązanie. W wielu przypadkach zastosowanie składników odżywczych w formie proszku/płynu pozwala bardziej kompleksowo zaplanować działania, Idealnym przykładem jest stosowanie węglowodanów w trakcie treningów. Podobnie – przyrosty masy mięśniowej przez wspierane suplementacją kreatyny są szybsze, dostarczenie odpowiedniej ilości białka dzięki odżywkom białkowym łatwiejsze i często wygodniejsze. W skrócie– niemal zawsze suplementację mogli byśmy zastąpić, jednak bardzo często pozwala ona na optymalizację naszych działań.