Co to jest astygmatyzm?
Astygmatyzmem nazywa się niezborność rogówkową, której konsekwencją jest zniekształcone widzenie. Rogówka oka jest niesymetryczna, dlatego oko nie jest w stanie utworzyć punktowego obrazu. Na różnych przekrojach układu optycznego występują różnice mocy. W przypadku zdrowej rogówki oka, krzywizny w różnych przekrojach są symetryczne (np. jak w piłce). Astygmatyzm często występuje razem z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Można go mierzyć przy pomocy dioptrii cylindrycznych.
Rodzaje astygmatyzmu
Najczęściej spotykanym rodzajem astygmatyzmu jest astygmatyzm regularny. Jego cechą charakterystyczną są prostopadłe przekroje optycznego układu oka. Wielkość astygmatyzmu jest równa różnicy mocy pomiędzy głównymi przekrojami (które stanowią kąt prosty). Spotyka się także astygmatyzm nieregularny, w którym głównych przekrojów może być więcej niż dwa, lub nie występują one pod kątem prostym.
Rodzaje astygmatyzmu regularnego:
- astygmatyzm regularny prosty – objawia się większym załamaniem światła w pionie,
- astygmatyzm regularny odwrotny – objawia się większym załamaniem światła w poziomie,
- astygmatyzm regularny skośny – wartości pomiędzy astygmatyzmem regularnym a odwrotnym.
Astygmatyzm – objawy
Objawami nieleczonego astygmatyzmu jest pojawienie się uczucia zmęczenia oczu np.:
- zamazane widzenie,
- widzenie jak za mgłą,
- widzenie plamek przed oczami,
- mrużenie oczu,
- szybkie zmęczenie oczu,
- łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu,
- tarcie oczu,
- napięcie w obrębie gałek ocznych,
- bóle oczu,
- problemy z koncentracją,
- bóle głowy.
Korekcja astygmatyzmu
Do korekcji różnorodnych wad oczu najczęściej wykorzystuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są one odpowiednie podczas wad takich jak krótkowzroczność oraz astygmatyzm. Do korekcji astygmatyzmu wykorzystuje się soczewki toryczne, które zapewniają kombinację sferyczno-cylindryczną. Posiadają one grubszą strefę w dolnej części soczewki, która zapobiega obracaniu się soczewek na oczach. Ponadto, posiadają inny promień krzywizny w każdym południku. Soczewki kontaktowe na astygmatyzm zapewniają stałą lokację soczewki na oku, dzięki czemu ostrość widzenia jest lepsza.
Czym wyróżniają się soczewki kontaktowe na astygmatyzm?
Soczewki sferyczne (standardowe soczewki kontaktowe) na całej powierzchni mają dokładnie taką samą grubość. Soczewki toryczne (na astygmatyzm) posiadają różną grubość w różnych miejscach. Posiadają strefy stabilizujące oraz są odpowiednio wyprofilowane. Dzięki temu, ruch soczewki wraz z ruchem oka jest niemal niemożliwy. Dobór soczewek kontaktowych na astygmatyzm jest trudniejsze, dlatego niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą.