Czym jest kuleczkowanie kontrolowane?
Na początek warto wyjaśnić, czym jest kuleczkowanie stali (ang. shot peening). Metoda polega na bombardowaniu metalowych komponentów małymi kuleczkami (tak zwanym śrutem).
Te niewielkie kuleczki uderzają w powierzchnię obrabianych elementów, a w efekcie materiał ulega odkształceniu. Materiał próbuje wrócić do swojego pierwotnego kształtu, co skutkuje powstaniem półkul pod jego powierzchnią. Owe półkule to miejsca, w których występują wysokie naprężenia ściskające.
Są one tak małe i zlokalizowane blisko siebie, że tworzą jednolitą powierzchnię. W efekcie zmieniają się parametry techniczne materiału; staje się on bardziej wytrzymały i odporny na pęknięcia oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.
W jakim celu wykonuje się kuleczkowanie?
Jak wspomnieliśmy – głównym celem kuleczkowania jest wzmocnienie materiału i zwiększenie jego żywotności. Technologia ta znacząco wpływa na właściwości mechaniczne surowca, zastosowanego do produkcji maszyn i urządzeń.
Kulowanie zapobiega przedwczesnemu zmęczeniu materiału i zmniejsza częstotliwość serwisowania maszyn. Metoda ta świetnie zabezpiecza i chroni metal przed uszkodzeniami czy pęknięciami, ale także przed korozją (na przykład naprężeniową, wodorową, międzykrystaliczną czy cierną).
Kuleczkowanie wykonuje się także w celu optymalizacji kosztów w przedsiębiorstwie. W przemyśle chemicznym pozwala to na używanie tańszych materiałów, które zostają wzmocnione metodą kuleczkowania i doskonale się dzięki temu sprawdzają.
Dzięki takiej obróbce materiał zyskuje optymalne parametry i zwiększa się wydajność urządzeń. Za pomocą kuleczkowania można również wyprostować elementy, poprawić przyczepność czy zmienić teksturę powierzchni.
Kuleczkowanie stali – w jakiej branży znajduje zastosowanie?
Kuleczkowanie to metoda, która jest chętnie wykorzystywana w wielu różnych branżach i gałęziach przemysłu.
Technologia kuleczkowania jest wykorzystywana na przykład w przemyśle lotniczym, gdzie zabezpiecza się w ten sposób podwozia samolotów. Ponadto kuleczkowaniu poddaje się elementy maszyn produkcyjnych, które pracują w sposób ciągły. Charakter takiej pracy sprawia, że są szczególnie narażone na zużycie i uszkodzenia mechaniczne.
Metoda znajduje zastosowanie także w przemyśle rolniczym czy chemicznym. Słowem – wszędzie tam, gdzie niezbędne są wytrzymałe i solidne maszyny oraz urządzenia.