Stopień bezrobocia w Polsce stale wzrasta. W tym momencie w różnych województwach waha się od 4 do 12%, co oznacza, że w niektórych miejscach Polski bez pracy pozostaje nawet ponad co 10-ta osoba!
W takiej sytuacji, ważne jest nie tylko znalezienie pracy, co znalezienie intratnej posady w przyszłościowym zawodzie. Zainteresowani? Zapraszamy do dalszej lektury, w której przedstawimy, jak wyglądają zarobki operatora wózka widłowego!
Zdecydowaliśmy się wybrać na temat artykułu pracę oraz zarobki operatora wózków widłowych, ponieważ od kilku lat branże związane z tym właśnie zawodem rozwijają się coraz prężniej. Składowanie, magazynowanie oraz transport towarów, mimo udogodnień w postaci coraz to nowocześniejszych sprzętów, systemów i rozwiązań logistycznych, wciąż wymagają nadzoru i obsługi człowieka.
Kto zatem może zostać operatorem wózka widłowego?
Istnieje kilka podstawowych wymagań stawianych przez przyszłymi pracownikami magazynowymi:
– wiek – nie ma górnej granicy wieku, która ograniczałaby podjęcie pracy w tym zawodzie, natomiast wymogiem koniecznym jest ukończenie 18 lat;
– wykształcenie – warunkiem koniecznym jest posiadanie minimalnie podstawowego wykształcenia;
– brak przeciwwskazań do podjęcia pracy w charakterze operatora wózka widłowego (zaświadczenie wydane przez lekarza);
– ukończenie kursu na wózki widłowe, zakończone pozytywnym zaliczeniem egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego LUB uzyskanie imiennego zaświadczenia z zakładu pracy.
Poza tym od operatorów wymaga się także predyspozycji do pracy w tym zawodzie, np. samodyscypliny, opanowania, odporności na stres oraz dobrego zorganizowania.
Zanim przejdziemy do tego, na jakim poziomie plasują się zarobki operatora wózka widłowego, warto zorientować się na czym polega ta praca oraz co należy do głównych obowiązków operatora.
Obowiązki operatora wózka widłowego dzielą się na te związane bezpośrednio z obsługą i kierowaniem wózkami widłowymi oraz dodatkowe prace magazynowe, które pracownik jest także zobowiązany wykonywać w ramach swojej umowy (chyba, że mówi ona inaczej).
Do głównych obowiązków operatora wózków widłowych należy:
– obsługa wózka widłowego podczas czynności takich jak: załadunek, rozładunek oraz przewożenie towarów;
– stałe kontrolowanie poziomu płynów i naładowania akumulatorów;
– czuwanie nad właściwym stanem technicznym obsługiwanego wózka, naprawianie drobnych usterek oraz zgłaszanie większych;
– o ile to konieczne – samodzielna wymiana butli gazowej;
– przechowywanie oraz systematyczne uzupełnianie dziennika konserwacji oraz księgi rewizyjnej wózka.
Należy zaznaczyć, iż wraz ze wzrostem liczby obowiązków do wykonania, wzrastają także zarobki operatora wózków widłowych. Szczególnie w przypadku gdy posiada on np. uprawnienia konserwatorskie i samodzielnie może wykonywać okresowe przeglądy oraz większa naprawy. A skoro już o tym mowa…
Zarobki operatora wózka widłowego są zależne od wielu czynników. O pierwszym wspomnieliśmy już poniekąd w poprzednim paragrafie:
1. Kwalifikacje – gdy zapotrzebowanie na pracowników z uprawnieniami na wózki widłowe wzrasta, pracodawcy nierzadko decydują się naprzyjęcie pracowników oraz opłacenie im wymaganych kursów z własnej kieszeni. Jest to niewątpliwie bardzo korzystne dla osób, których nie stać na samodzielne zdobycie uprawnień na wózki widłowe.
Mimo to, każdy medal ma dwie strony – zwykle pracownik wysłany na kurs na wózki widłowe przez zakład pracy zobowiązany jest potem do podpisania umowy lojalnościowej tzw. “lojalki”, w której pojawia się zapis o ilości lat, jaką dana osoba musi, bez względu na warunki pracy, przepracować w tym konkretnym miejscu pracy. Zerwanie umowy o pracę przed czasem, wiąże się w takim przypadku z karami finansowymi, zwykle znacznie przekraczającymi koszt odbywanego kursu na wózki widłowe.
Inną częstą praktyką jest potrącanie z wypłaty pracownika rat za ukończone szkolenie. Także w tym przypadku łączna kwota zwykle jest wyższa niż sama kursu, co pracodawcy tłumaczyć mogą jako doliczane do ceny kursu odsetki.
Pracownik posiadający już kwalifikacje uprawniające do obsługi wózków (ukończony państwowy kurs przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego) może liczyć na lepsze zarobki niż jego niewykwalifikowany konkurent.
W przypadku starań o pracę operatora ważne są też kwalifikacje takie jak:
– umiejętność wymiany butli gazowej;
– znajomość zasad BHP;
– ukończony kurs sygnalisty – hakowego;
– ukończony kurs konserwatora.
Wszystkie powyższe kwalifikacje stanowią dodatkowy atut kandydata na stanowisko operatora wózka widłowego.
2. Staż pracy – obowiązki operatora wózka widłowego wymagają od wykonujących je osób opanowania i precyzji. Osoba, która na co dzień nie miała styczności z jazdą wózkami, po odbyciu kursu i stosownej liczby godzin ćwiczeń praktycznych jest w stanie bez problemu zdać egzamin, nic nie zastąpi jednak doświadczenia nabytego w trakcie pracy.
Operatorzy wózków, którzy manewrują nieraz kilkutonowymi ładunkami muszą unikać ryzykownych, niebezpiecznych zachowań, przewidując z góry niektóre wydarzenia. Bardzo ważna jest umiejętność prawidłowego zachowania środka ciężkości podczas podnoszenia oraz precyzja wykonywania manewrów nawet na bardzo ograniczonych powierzchniach magazynowych.
Choć w wielu branżach stawia się na młodych pracowników, zarobki operatora wózków widłowych niejednokrotnie są wyższe w przypadku osób, które posiadają już wieloletnie doświadczenie.
3. Kapitał oraz wielkość zakładu pracy – nie oszukujmy się, jest oczywiste, iż jeśli firma dobrze prosperuje na rynku, jej pracownicy także cieszą się lepszymi zarobkami. Istnieje też pewna tendencja, która kształtuje wysokość płac na podstawie poszczególnych branży.
W jakiej branży zarobki operatora wózka widłowego są najwyższe?
– branża motoryzacyjna;
– branża maszynowa/elektromaszynowa;
– branża produkcyjna;
– branża spożywcza;
– branża budowlana.
Różnice w zarobkach operatorów wózków widłowych mogą w przypadku różnych miejsc pracy wynosić nawet do kilkuset złotych! A jeśli już mowa o pieniądzach, przejdźmy do sedna, czyli…
Zapewne każda z osób, która rozważa podjęcie w przyszłości pracy operatora wózków lub nosi się z zamiarem przekwalifikowania, zastanawia się, ile wynoszą zarobki operatora wózka widłowego.
Jak zaznaczyliśmy powyżej, stawki te mogą znacząco się między sobą różnić. Jednak przyjmuje się, iż średnio zarobki operatora wózka widłowego wynoszą ok. 1 800 – 2 000 netto. Jest to oczywiście tylko liczba podana na potrzeby “uśrednienia” płac.
W wielu zakładach pracy zarobki operatorów wózków widłowych zaczynają się od 2 500 netto. Obecnie, nawet w branży spożywczej (choć mowa tu raczej o stolicy) znaleźć można oferty pracy z pensją w okolicach 3 000 zł netto dla pracowników magazynowych i operatorów wózków.
Oczywiście mowa tu o stawkach w przypadku 40-godzinnego tygodnia pracy. W przypadku większej ilości godzin – zarobki idą w górę.
Operatorzy wózków widłowych mogą liczyć także na dodatkowe profity, np w formie:
W tym przypadku wszystko zależy od charakteru i polityki firmy. Jeśli jest to niewielki biznes, w którym pracę podejmuje kilkanaście osób – raczej nie powinny spodziewać się organizowania kolonii dla dzieci, ale być może w ramach dodatku do pensji pracownik będzie mógł liczyć na dodatkową medyczną opiekę dla siebie oraz najbliższej rodziny.
Jeżeli w Twojej okolicy nie ma zakładu pracy czy magazynu, gdzie mógłbyś podjąć zatrudnienie, istnieje jeszcze jedno rozwiązanie – wyjazd za granicę. Na stronach internetowych oferujących pracę w Holandii czy Niemczech wręcz roi się od ofert pracy skierowanych do operatorów wózków widłowych. Znajomość języka nie zawsze jest warunkiem koniecznym podjęcia współpracy. Znacznie częściej liczy się chęć wyjazdu na dłuższy okres oraz oczywiście posiadanie uprawnień na wózki widłowe.
Ile wynoszą zarobki operatora wózków widłowych zagranicą?
Na najwyższą pensję za granicą mogą liczyć pracownicy wyjeżdżający do zachodnich krajów Unii Europejskiej. Warto nadmienić, iż już od wielu lat w krajach zachodniej Europy brakuje podstawowych specjalistów takich jak: pracownicy budowy, dekarze, szewcy, hydraulicy, czy właśnie operatorzy wózków widłowych.
W zagranicznych ofertach pracy, które można znaleźć w Internecie, najczęściej zarobki operatorów wózków widłowych uzależnione są od… stażu pracy pracownika. Im jest on dłuższy, tym bardziej płaca wzrasta. Oznacza to, iż nasi zachodni sąsiedzi najbardziej cenią sobie umiejętności i doświadczenie zatrudnianych pracowników z Polski.
Przykładowo w Niemczech, pracownicy bez doświadczenia (lub z mniejszym stażem pracy) mogą liczyć, przy pracy na pełen etat, na pensję w okolicach 5 000 – 7 000 złotych brutto. Natomiast ich koledzy po fachu, którzy mają minimum 3 (czasem 5) lat doświadczenia otrzymają pensję już na poziomie od 7 000 do nawet 10 000 złotych brutto. Ponadto w wielu przypadkach osoby wyjeżdżające za granicę do pracy mogą liczyć na pewne udogodnienia, takie jak:
– wynajem tanich mieszkań pracowniczych blisko miejsca pracy;
– darmowy (lub tani) dowóz pracowników do zakładu pracy;
– ubezpieczenie zdrowotne;
– pakiet socjalny;
– systemy premiowe.
Część z zagranicznych zakładów pracy zatrudniających polskich pracowników dysponuje także pomocą koordynatorów i opiekunów, posługujących się językiem polskim, co stanowi znaczne ułatwienie dla operatorów, które w stopniu małym lub wcale nie znają języków obcych.
W powyższym artykule podjęliśmy próbę zaprezentowania Wam najważniejszych informacji dotyczących pracy operatora wózków widłowych – od wymagań stawianych przed kandydatami na to stanowisko, przez obowiązki i zadania, po zarobki operatorów wózków widłowych.
Jednocześnie, mamy nadzieję, iż przybliży Wam to nieco charakterystykę pracy, a także będzie stanowiło inspirację do samodzielnego podjęcia decyzji o przystąpieniu do kursu na wózki widłowe, podniesieniu własnych kwalifikacji oraz podjęciu atrakcyjnej, intratnej pracy.
UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej
The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.