Jak dbać o studnię?
Studnie głębinowe to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie będziesz się już martwić o wodę. Są szczególnie użyteczne, gdy masz duże zapotrzebowanie na wodę – np. dla swoich zwierząt czy do podlewania ogrodu lub pola. Studnia głębinowa jest też odporna na upały i susze. Dlatego warto zdecydować się na wiercenie studni. By móc z niej w pełni korzystać, trzeba o nią jednak dbać.
Czyszczenie studni to niezbędne działanie, by pobierana stamtąd woda była odpowiednio czysta. Czyszczenie studni obejmuje:
- Wypompowanie wody
- Oczyszczenie studni z osadów i mułów
- Wymienienie filtrów
- Czyszczenie mechaniczne i chemiczne
- Dezynfekcję dna, rur i układu wodnego
- Ocenę efektów czyszczenia
- Uszczelnienie opasek kręgowych
Cały proces wymaga wielu narzędzi: tłoka, szlamówki, pompy szlamowej oraz odpowiednich chemikaliów – takich, które dopuszczone są przez sanepid, w precyzyjnie dostosowanych ilościach – kwasy cytrynowego czy polichloranów sodu. Konieczna jest także znajomość szczegółów – np. jaka rura osłonowa do studni będzie najlepsza. Samodzielnie trudno jest to precyzyjnie i bezpiecznie zrealizować, dlatego warto jest zdecydować się na skorzystanie z pomocy specjalistów.
Pogłębianie studni
Jeśli masz poczucie, że w studni brakuje wody, możliwe jest pogłębianie studni. Pogłębianie studni ma wiele zalet: zapewniać będą więcej wody, będą bardziej odporne na susze czy umożliwią Ci dużą elastyczność w zarządzaniu zasobami wodnymi. Ponadto jakość wody z głębszych studni jest lepsza, ponieważ głęboko pod powierzchnią warstwy ziemi są mniej zanieczyszczone. Dodatkowo, pogłębienie istniejącej studni jest bardziej ekologiczne od budowy nowej.
Istnieje wiele typów studni, np. artezyjskie. Dzięki temu każdy może znaleźć rozwiązanie, które będzie dla niego odpowiednie. Pogłębić można niemal każdy rodzaj studni: kręgowe, abysińskie, głębinowe, kopane, wiercone, cembrowane.
Skoro woda już z głowy, pochylmy się nad niemal darmowym ogrzewaniem.
Odwierty pod pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia, które pozyskują ciepło z otoczenia. Działają trochę jak odwrotna lodówka: lodówka ciepło ze swojego środka odprowadza na zewnątrz. Pompy ciepła pobierają ciepło z zewnątrz i wpompowują je do wnętrza Twojego domu lub firmy. Ich największa zaleta jest taka, że ich działanie zużywa niewielką ilość energii w stosunku do gwarantowanego ciepła. Przykładowo, 1 kWh zużytej energii elektrycznej może zapewnić nawet 5 kWh ciepła! Jest to więc inwestycja, która sprawnie będzie się zwracać dzięki pieniądzom zaoszczędzonym na ogrzewaniu.
By zamontować wodną lub gruntową pompę ciepła, niezbędne są odwierty pod pompy ciepła, by dostać się głęboko pod powierzchnię. Woda i ziemia, znajdujące się głęboko pod powierzchnią, utrzymują dodatnią temperaturę przez cały rok, co umożliwia pobieranie z nich ciepła i cieszenie się nawet pięciokrotnie tańszym ogrzewaniem.
Zadbaj o samowystarczalność, by oszczędzać i nie przejmować się światowymi zawirowaniami.